BİLSEM TAKVİMİ

Bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM) , Türkiye genelinde ilkokul 1. ,2. ve 3. sınıfa devam eden öğrenciler arasından, genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında, motivasyon, yaratıcı düşünce ve merak bakımından en üst düzeyde olan öğrencileri seçerek lise eğitimi bitene kadar ,seçilen öğrencilerin yetenekleri kaybolmadan geliştirilmesini ve üstün zekalı bireylerin ülke geleceğine hizmet etmesinin sağlanmasına hizmet eden eğitim kurumlarıdır. Öğrenciler okuluna(örgün eğitimine) devam ederken bilsemlerden programları dahilinde destek eğitim almaktadırlar. Bilseme devam eden öğrenciler aynı zamanda okullarında üstün yetenekli öğrencilere yönelik açılan destek eğitim odalarından ve zenginleştirilmiş eğitim programlarından faydalanmaktadırlar.

Bilim sanat merkezlerinin nasıl öğrenci alacağı sorusunun cevabı ise şu şekildedir. MEB’in yayınlayacağı ve sitemizde de güncel olarak da yer alacak bilsem takvimine göre hareket edilir.Öğrenciler öğretmenleri aracılığıyla bilsem sınavına e okul üzerinden genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarından başvuru yaparlar. Başvurusu kabul edilen öğrenciler takvim dahilinde ilk olarak tablet üzerinden yapılan grup taramasına girerler. Grup taramasını geçerek bireysel değerlendirmeye girmeye hak kazanan öğrenciler, hangi alandan bireysel değerlendirmeye girmeye hak kazanmışlar ise o alandan bireysel olarak mülakata katılırlar. Bireysel değerlendirmeyi de geçen öğrenciler kayıt hakkı kazanır.

Bilsem sonuçları açıklandı mı?, bilsem sonuçları ne zaman açıklanacak?  Bilsem bireysel değerlendirme sınavı ne zaman? Bireysel değerlendirme giriş belgesi nereden alınır? Bilsem sınavı ne zaman?

Tüm sorularınızın cevaplarına yazımızda ulaşabileceksiniz.

BİLSEM grup tarama sınavları sonuçları açıklandı. Şimdi binlerce öğrenci bireysel değerlendirmeye girmek için gün sayıyor. Aynı zamanda ‘bilsem bireysel değerlendirme sınavında çıkmış soruların neler olabileceği ile ilgili aramalar yapıyor.

Sitemizde hem 2020-2021 yılı bilsem takvimine, hem de bilsem bireysel değerlendirme hazırlık sorularına yer veriyoruz.

2020-2021 BİLSEM takvimi aşağıdaki gibidir.

Sevgili öğrenciler Bilsem örnek sorular için aşağıdaki linke tıklayınız!!!

BİLSEM SORU ÖRNEKLERİ